Promienniki

 

 

Promienniki elektryczne

 

Promienniki nie ogrzewają powietrza bezpośrednio, lecz na sposób Słońca promieniują ciepłem na ściany, podłogi, powierzchnie wyposażenia pomieszczeń oraz ludzi.

 

promienniki elektryczne frico

Powietrze ogrzewa się dopiero pośrednio od ogrzanych powierzchni, dlatego temperatura odczuwana przez ludzi (tzw. temperatura odczuwalna) wynika z połączonego odczucia promieniującego ciepła i temperatury powietrza. Dlatego właśnie w pomieszczeniach ogrzewanych promiennikami można utrzymywać niższą temperaturę powietrza, z której też wynikają niższe straty ciepła z pomieszczenia.

 

Elementami grzewczymi mogą być powierzchnie płaskie (o najniższej pośród promienników temperaturze), grube pręty grzewcze lub lampy halogenowe, dwa ostatnie rodzaje w połączeniu z reflektorami o wysokim połysku, odbijającymi promieniowanie do strefy ogrzewanej.

 

Sposób przekazywania ciepła przez promienniki predestynuje je szczególnie zatem do ogrzewania miejscowego, ukierunkowanego oraz w wysokich pomieszczeniach, w których unika się wtedy unoszenia ogrzanego powietrza w górę (poza strefę przebywania ludzi i produkcji), a co za tym idzie niepotrzebnych strat energii.

promienniki frico ogrzewanie strefowe

Promienniki są właściwie jedynym rozsądnym rozwiązaniem w ogrzewaniu miejscowym, wówczas bowiem kierujemy ciepło dokładnie w interesującą nas strefę, pozostały obszar nie jest ogrzewany, energia cieplna nie ulega rozproszeniu po całej kubaturze pomieszczenia.

Można również podzielić pomieszczenie na strefy ogrzewania o różnych temperaturach.

promienniki Frico

Oczywiście ogrzewanie tym sposobem nie będzie skuteczne w pomieszczeniach o często otwieranych drzwiach i bramach (nie wyposażonych w kurtyny powietrzne), napływ zimnego powietrza będzie o wiele bardziej odczuwalny niż promieniowanie cieplne.

 

Promienniki elektryczne mogą również służyć jako ogrzewanie uzupełniające, do podnoszenia temperatury tylko w wybranych strefach, np w pomieszczeniach ogrzewanych przez nagrzewnice wodne lub nagrzewnice elektryczne przeznaczone do ogrzewania ogólnego.

 

 

Zalety ogrzewania promiennikowego

 

Montaż podsufitowy lub sufitowy

 

Promienniki montowane pod sufitem lub w suficie podwieszanym nie zajmują przestrzeni na ścianach lub podłodze i doskonale wtapiają się w pomieszczenie, nie zwracając na siebie uwagi użytkowników oraz klientów.

 

Brak ruchu powietrza

 

Promienniki elektryczne nie generują ruchu powietrza, nie zakłócają strumieni powietrza wentylacyjnego, nie drażnią nadmuchem użytkowników, nie powodują ruchu zanieczyszczeń (pyłów, kurzu itp) w pomieszczeniu.

 

Ogrzewanie otwartej przestrzeni

 

Promienniki mogą służyć do ogrzewania miejscowego na zewnątrz pomieszczeń – np ramp magazynowych, ogródków restauracji i kawiarni, na trybunach stadionowych, peronach dworcowych itp, a także do zapobiegania zalodzeniu nawierzchni dojazdowych, podjazdów garaży lub parkingów.

 

Wyższa temperatura powierzchni, ścian, podłogi

 

Podwyższają komfort cieplny użytkowników, mogą kompensować wpływ zimnych powierzchni – nieocieplonych ścian, dużych bram, przeszkleń, witryn sklepowych itp. (montowane nad oknami).

 

Komfort akustyczny i bezawaryjność

 

Promienniki elektryczne pracują bezgłośnie, nie posiadają żadnych ruchomych, zużywających się części, zapewniają absolutną ciszę.